Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Urgentní příjem je specializované nemocniční pracoviště s nepřetržitým provozem, které zajišťuje příjem a poskytování intenzivní akutní péče pacientům s náhle vzniklým závažným postižením zdraví a pacientům v přímém ohrožení života. Obrátit se na ně mohou pacienti přímo, přednostně je však určeno pro příjem pacientů přivážených zdravotnickou záchrannou službou s náhlým zhoršením zdravotního stavu úrazové i neúrazové povahy. Tato pracoviště bývají zpravidla velmi přetížena. Aby se dostalo každému pacientovi vyšetření včas přiměřeně jeho zdravotního stavu, jsou tato pracoviště vybavena recepcí, která stanovuje pořadí pacientů ve spolupráci s lékaři ve službě a třídí pacienty podle naléhavosti, potřebné intenzity a odbornosti péče. Viz také lékařská pohotovostní služba, akutní medicína.

Urgentní znamená „naléhavý“. Například urgentní operace prasklého apendixu může pacientovi zachránit život. Viz také urgentní příjem.

Pacienti (rodiče pro svoje děti) mají právo na svobodnou volbu lékaře, tedy i registrujícího lékaře, bez ohledu na spádové území. Lékař může odmítnout přijetí pacienta do péče nebo péči o pacienta ukončit pouze v případech předvídaných zákonem. Lékař může odmítnout registrovat pacienta, pokud: by jeho přijetím bylo překročeno únosné pracovní zatížení (ordinace má např. příliš mnoho registrovaných pacientů), jeho přijetí brání provozní důvody, personální zabezpečení nebo věcné vybavení zdravotnického zařízení, vzdálenost místa pobytu pacienta by neumožňovala (v případě praktického lékaře pro dospělé nebo praktického lékaře pro děti a dorost) výkon návštěvní služby, pacient není pojištěncem zdravotní pojišťovny, se kterou má zdravotnické zařízení uzavřenou smlouvu.

Příjice je jiný název pro syfilis.

Poruchy příjmu potravy se zjednodušeně řečeno vyznačují „nezdravým postojem k jídlu“. Člověk postižený některou z poruch příjmu potravy se zaobírá jídlem, jeho složením, nákupem či přípravou mnohonásobně více než převážná většina ostatních lidí. Lidé trpící poruchami příjmu potravy jedí buď příliš mnoho, nebo příliš málo, případně v nevhodnou dobu; často jsou posedlí svou tělesnou vahou nebo proporcemi. Ve všech případech se jedná o vážná duševní onemocnění, která mají velmi nepříznivý dopad na celkové zdraví člověka. Různými poruchami příjmu potravy mohou trpět muži i ženy jakéhokoli věku. Konkrétními příklady poruch příjmu potravy jsou mentální anorexie, bulimie, záchvatovité přejídání a syndrom nočního přejídání. Viz také porucha.

Příjemce v souvislosti s lékařstvím je člověk, kterému je transplantován nějaký orgán či tkáň – případně při transfuzi podána krev – od jiného člověka (dárce). Viz také dárce, transplantace, transfuze.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků